Õhksoojuspumbad

Sellel leheküljel leiate korduma kippuvad küsimused õhksoojuspumpade kohta.

Kui te ei leidnud oma küsimusele vastust, siis klõpsake siia, et küsida eksperdilt.


Miks valida õhksoojuspump?


Õhk-õhk soojuspumbad sobivad hästi nii iseseisvaks küttelahenduseks kui lisaks olemasolevale küttele uutes ja vanades majades. Õhksoojuspumba kasutegur sõltub välisõhu temperatuurist, tavalise elektripõhise küttega võrreldes on õhk-õhk soojuspumpade elektrikulu kuni 78% soodsam. Õhksoojuspumpade hinnad sõltuvad soojuspumba võimsusest.


Õhksoojuspumbad on multifunktsionaalsed, aidates suvel maja jahedana hoida ja talvel ühtlast soojust tagada. Õhksoojuspumba kasutegur sõltub välistemperatuurist ning valitud seadme sobivusest küttevajadustega. Õhksoojuspumpasid saab edukalt rakendada ka iseseisva küttelahendusena, ent kõige efektiivsem on õhkkütte kasutamine olemasoleva küttelahenduse toetamiseks.


Õhk-õhk soojuspumpade paigaldamine on lihtne: need sobivad nii uutesse kui vanadesse majadesse, nii suuremate hoonete kui väiksemate korterite kütmiseks. Õhksoojuspumpade hinnad on seotud iga konkreetse õhk-õhk soojuspumba võimsusega: mida madalam on hoone soojapidavus, seda suuremad on nõudmised õhksoojuspumba tehnilisele võimekusele.


Kuhu sobib õhk-õhk-soojuspump?


Õhk-õhk tüüpi soojuspumbad on sobivaks kütte ja/või jahutuse lahenduseks juhul, kui hoones puudub vesiküttesüsteem. Õhk-õhk soojuspumpa sobib valida lisakütteks, eeldusel et põhikütteks on näiteks elektri, ahju- või mõni muu kütteliik. Õhk-õhk soojuspump ei sobi põhikütteks kuna soojuselevik ei pruugi jõuda kõikidesse ruumidesse ühtlaselt. Kuna tehnoloogilise eripärana seadme küttevõimsus langeb koos välistemperatuuri langemisega, siis sõltuvalt valitud mudelist ei piisa õhksoojuspumba küttevõimsusest suuremate külamkraadidega. Võimekus erineb tootjate ja mudelite kaupa. Õhk-õhk soojuspump sobib kõige paremini avatud planeeringuga hoonetesse.


Kuidas toimib õhk-õhk-soojuspump?


Õhksoojuspump kasutab ümbritsevas välisõhus või ventilatsiooniõhus sisalduvat madalatemperatuurilist soojusenergiat ja tõstab kompressori abil hõrendades selle temperatuuri kütmiseks vajalikule tasemele

Kõrgemal temperatuuril gaas juhitakse soojuspumba siseossa, kus gaas ventilaatori kaasabil kondenseerub.

Gaasi kondenseerudes eraldub soojus, vedel külmaaine aga tagastatakse aurustisse, misjärel rõhk kiiresti alaneb. Selle tulemusena külmaaine temperatuur langeb oluliselt alla välisõhu temperatuuri.

Soe õhk juhitakse ventilaatori abil eluruumi.

Tsükkel algab uuesti.


Vt ka Wikipedia artikkel


Kas minu õhk-õhk-soojuspumbaga saab õhku jahutada?


Jah. Pea kõikide soojuspumpadega saab ka õhku jahutada.


Kas õhk-õhk-soojuspump toimib ka miinuskraadidel?


Jah. Kõik meie soojuspumbad toimivad Eesti talvekülmadeganinga ning paljud mudelid pakuvad püsivat küttevõimsust temperatuuridel -15 °C kuni -35 °C.


Kui temperatuur langeb alla -25 °C soovitame siiski, et õhksoojuspumbad ei töötaks kaua liiga suurel võimsusel. Samas mõnede uuete mudelite tööreziim võimaldab efektiivset kütet ka madalatel temperatuuridel kuni -35 °C.


Kas õhk-õhk-soojuspump on majanduslikult hea valik?


See sõltub sellest, kui suurt osa majast peaks õhk-õhk-soojuspump kütma. Meie parimad soojuspumbad vähendavad teie küttekulusid kuni 78% protsenti.


Õhk-õhk-soojuspump on lisa kütteallikas ja efektiivne kuni 120 m2 kütmisel.


Mida sisaldab standardpaigaldus?


Vaadake meie lehte õhk-õhk-soojuspumba paigaldusest.


Kas õhk-õhk-soojuspumbad teevad palju müra?


Tänu moodsatele täiustatud kompressoritele puudub tänapäeva soojuspumpades vibratsioon. See aitab hoida müra madalal tasemel. Siseosa müratase on tavaliselt 17 dB(A) ja välisosal 45-48 dB(A).


Mida teeb inverter?


Õhksoojuspumba invertertehnoloogia kaudu saavutatakse, et pumba kompressor kohandab pidevalt oma kiirust jooksva küttevajadusega. See tähendab, et ei tarbita rohkem energiat kui vajalik ja tagatakse ühtlasem temperatuur.


Kas siseruumide õhk muutub õhk-õhk-soojuspumba kasutades paremaks?


Jah. Tänu täiustatud filtrisüsteemile püütakse kinni nii tolm, kui ka mitmed allergeenid, viirused ja bakterid. Allergikutel on vähem probleeme, kui neil on paigaldatud õhk-õhk-soojuspump, sest õhk muutub puhtamaks.


Kuhu peab paigutama soojuspumba osad?


Siseosa tuleb paigutada kõrgele seina peale, minimaalselt 3 cm kaugusele laest ja asukohaga köetava pinna keskel. Eelistatult võiks ruum olla suur ning õhu liikumine vaba.


Välisosa ei tohi paigutada lähemale kui 40 cm maapinnast. See aitab vältida võimalikku jäätumist, mis tekib talvel kondensaadi eraldumisel. Samuti ei tohi olla takistusi õhu liikumisele.


Mida näitab COPi väärtus?


Soojustegur COP (ingl coefficient of performance) iseloomustab soojuspumba efektiivsust, näitab kasutatava elekrienergia ja kasuliku energia ehk soojusenergia väljundi suhet: välistemperatuuril 7 °C ja siseruumide temperatuuril 20 °C. Mida suurem on soojusteguri väärtus, seda kõrgem on efektiivsus.


Kas mul on vaja soojuspumpa hooldada?


Kuna tolmuosakesed ja kübemed kogunevad soojuspumba filtritesse, tuleb filtreid perioodiliselt puhastada. Soovitatav on 1-2 korda kuus võtta filtrid õhksoojuspumba siseosast välja ja puhastada tolmuimejaga.


Siiski võib õhksoojuspumpa jääda jääkosakesi. Need võivad põhjustada bakterite kasvu ja takistada õhuvoolu. Soojuspump kaotab keskmiselt 20-30% oma võimsusest 18 kuu möödudes, seetõttu on oluline teha esimene tehnohooldus 18 kuud pärast paigaldamist.


Kas ma saan kaasa paigaldusmaterjalid, kui ostan ainult soojuspumba ilma paigalduseta?


Ostes ainult õhksoojuspumba, ei saa te kaasa paigaldusmaterjale. Paigaldusmaterjalid tarnitakse paigaldaja poolt vastavalt paigalduse eripärale.


Mis on soojuspumba kasutegur ehk SCOP ?


Soojuspump on seda tõhusam, mida suurem on soojuspumba kasutegur. SCOP näitab mitu korda annab seade rohkem soojusenergiat võrreldes kulutatud elektrienergiaga kogu kütteperioodil.

Klienditugi
Õhksoojuspumbad