Soojuspumba tööpõhimõte

Soojuspumbad on levinud küttesüsteemid, mille tööpõhimõte on keskkonna- ja energiasäästlik ning rahakotisõbralik.

Soojuspumba tööpõhimõte on väga nutikas – soojuspumbad (õhksoojuspump, õhk-vesi soojuspump ja maasoojuspump) kasutavad ära looduses olemasolevat soojusenergiat, et sellest toota küttenergia ruumide kütmiseks või tarbevee soojendamiseks.

Tänu päikesele on meie ümber palju soojusenergiat, mis on salvestunud maapinda, vette või õhku. Soojuspumbad kasutavad enda tööks ära just seda soojusenergiat, mis looduses leidub. Õhksoojuspumba tööpõhimõte on niivõrd vähe saastav, et seda võib nimetada üheks keskkonnasõbralikumaks kütteseadmeks.


Õhksoojuspumba tööpõhimõte


Soojuspumbad töötavad väga sarnaselt külmutuskappidele – kui külmikust suunatakse soojus välja, siis soojuspump transpordib soojusenergia ruumi sisse kasutades selleks külmaainet (KliimaMarket pakub soojuspumpasid, mis kasutavad keskkonnasäästlikku külmaainet R32).


Soojusenergia kogumiseks ja kütteenergiaks muutmiseks peab soojuspump tegema tööd. Selleks kasutab seade elektrienergiat.

Uue õhksoojuspumba tööpõhimõte on niivõrd säästlik, et kütteenergia tootmiseks kuluv elektrienergia kogus võib olla kuni 80% väiksem elektriradiaatoritest. Keskmist soojusenergia ja elektrienergia vahekorda iseloomustab õhksoojuspumba küttetegur (COP).


Soojuspumba COP näitaja on 3-5, mis näitab seda, kui palju enam soojusenergiat suudab seade 1 kWh elektrienergia kasutamisega toota. Kasutegur on alati välja toodud soojuspumba seadmete juures ja nende põhjal on õhksoojuspumba tööpõhimõte (ökonoomsus) väga hästi lahti seletatud.

Mida kõrgem on soojuspumba kasutegur, seda ökonoomsemalt see töötab. Keskkonna- ja energiasäästlik tööpõhimõte viib sinu küttekulud mitmeid kordi madalamaks.


Õhk-õhk soojuspumbad on ülesehitatud nii, et nendega on võimalik kütta vaid siseruume. Maasoojuspumba ja õhk-vesi soojuspumba tööpõhimõte on traditsioonilistest õhksoojuspumpadest erinev: nende kaasabil saab siseruum köetud ja ka tarbevesi soojendatud.


Õhk-õhk soojuspump sobib ideaalselt lisakütteallikaks korterisse või puumajasse, õhk-vesi ja maasoojuspump on ideaalne lahendus põhikütteseadmeks suurematesse majapidamistesse.


Küsi KliimaMarketi ekspertidelt – õhksoojuspumba tööpõhimõte, parima soojuspumba valik jt levinud küsimused leiavad meie kaasabil vastuse.